Polish Czech Dutch English German Swedish

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

602724449

Suszenie drewna

Suszenie drewna :

Bliżej natury czyli wszystko o drewnie

Tematyka poświęcona drewnie.                                                                              Bliżej natury czyli wszystko o drewnie

 

 

Drewno jest z nami od zawsze. Robimy z drewna nzrzędzia, naczynia, meble, ozdoby i wiele innych przydatnych przedmiotów. Wykorzystywane jest jako materiał konstrukcyjny i wykończeniowy. Popularność swoją zyskało dzięki swej wytrzymałości i lekkości. Drewno jako surowiec ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to materiał ekologiczny, jest łatwy w obróbce, jest materiałem który izoluje elektrycznie i termicznie. Drewno było, jest i zawsze będzie modne, dlatego jest wykorzystywane przez wielu wybitnych artystów i designerów.   Obróbka drewna.

 

 

Czytaj więcej: Bliżej natury czyli wszystko o drewnie

Gatunki drewna

Sosna pospolita (Pinus silvestris L.) najpopularniejszy gatunek drzewa w Polsce. Stanowi on 71 % całkowitego polskiego drzewostanu. Z tego powodu drewno sosny jest najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem wykorzystywanym w przemyśle stolarskim, a także płytowym oraz celulozowym. Drewno sosny pospolitej zalicza się do lekkich            ( średnia gęstość przy wilgotności 15 % wynosi 520 kg/m3 ) jednak cechuje je wysoka wytrzymałość. Drewno sosny charakteryzuje się stosunkowo wąskimi słojami oraz zabarwioną twardzielą na odcień brunatnoczerwony. Dzięki swoim parametrom wytrzymałościowym wyroby wykonane z sosny odpowiednio zabezpieczone oraz konserwowane są w stanie wytrzymać wiele lat. Drewno sosnowe idealnie nadaje się na boazerie ścienne, jeszcze nie tak dawno bardzo popularne w wielu domach i mieszkaniach. Swojego czasu wykonaliśmy wiele zleceń na wykonanie zabudowy sosnowej w przedpokoju, na strychu czy nawet na stołówce szkolnej. Obecnie w ofercie naszej firmy znajdziecie między innymi sosnowe stoły Beleczka i Blatunio. Meble sosnowe mają bardzo ważną zaletę - są tanie. 
 
 
Świerk (Picea A. Dietr.) jest to rodzaj wiecznie zielonych drzew z rodziny sosnowatych, obejmujący blisko 35 gatunków, może żyć nawet 250 lat i osiągać wysokość nawet do 50 metrów. Drewno świerkowe nie należy do trwałych. Jest to drewno miękkie i między innymi dlatego jest rzadko stosowane do wyrobu mebli. Duże zastosowanie znalazło drzewo świerkowe w produkcji papieru. W Polsce drewno świerkowe zajmuje drugie miejsce pod względem produkcji Z tarcicy swierkowej produkowane są między innymi różne elementy konstrukcyjne np: deski, kantówki itp. Drewno świerkowe ma piękne białe zabarwienie, czasami z lekkim żółtym odcieniem. Jest to drewno mało kurczliwe, daje się suszyć, ale podczas suszenia bardzo często pęka.

 

Buk (Fagus L.) obejmuje około 10 gatunków. W Polsce w stanie naturalnym występuje buk zwyczajny  (Fagus sylvatica L.) Drzewo to może osiągać wysokość nawet do 50 metrów. Drewno bukowe jest twarde, dlatego też znalazło szerokie zastosowanie w produkcji mebli, parkietu i instrumentów muzycznych. Nadaje się również na sklejki i płyty wiórowe. W przemyśle chemicznym z drewna bukowego wyrabiany jest papier, węgiel drzewny, ocet drzewny, oraz olej smołowy. Posiada dużą wartość opałową. Doskonale nadaje się do toczenia. W naszej firmie robiliśmy z drewna bukowego meble kuchenne, stoły, komody, oraz boazerie ścienne. Jest to naprawdę piękne drewno. 

 

Brzoza (Betula L.)  w Polsce występuje sześć gatunków brzozy :                                                                 

  - brzoza brodawkowata (Betula pendula Roth, syn. Betula verrucosa Ehrh.    

  - brzoza karłowata (Betula nana L.)

  - brzoza niska (Betula humilis Schrank)

  - brzoza ojcowska  (Betula oycoviensis Besser)

  - brzoza omszona  (Betula pubescens Ehrh.)

  - brzoza Szafera (Betula szaferi Jentys-Szaferowa & Staszk.)

 Można powiedzieć że występuje około stu gatunków tego drzewa. Żywotność brzozy nie przekracza 200 lat. Jej wysokość szacuje się na około 30 metrów. Drewno brzozy ma zastosowanie w meblarstwie, do wyrobu sklejki, oraz w przemyśle papierniczym. Używane jest również do produkcji węgla drzewnego i do suchej destylacji. Nie jest to drewno o dużej twardości. Brzoza ma również właściwości lecznicze. 

 

Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior L.)- dzrewo liściaste z rodziny oliwkowatych, rosnące w całej europie. Drewno jesionu występuje w odcianiach od jasnożółtego do ciemno brązowego z wyrażnym rysunkiem słojów. Jesion jest bardzo dobrym materiałem stolarskim cechuje go: wysoka gęstość (średnio 720 kg/m3 przy wilgotnośći 15%) co przekłada się na wysoką wytrzymałość, w szczególności szerokobielasty ciemny jesion, którego trawdość przewyrzsza twardość dębu. Jesion przez szereg swych zalet chetnie wykorzystywany jest zarówno w stolarce meblowej jak i otworowej. My z robiliśmy fronty jesionowe do mebli kuchennych, boazerie ścienne i wiele mebli pokojowych. Ułożyliśmy piękne podłogi jesionowe. 

 

Grab (Carpinus L.) - jest to rodzaj drzew z rodziny brzozowatych i podrodziny leszczynowych. Na świecie znanych jest około 25 gatunków tego drzewa z czego tylko jeden występuje w Polsce. Jego wysokość dochodzi do 25 metrów. Grab zaliczamy do drewna twardego i odpornego na ścieranie. Jego właściwości sprawiły że ma szerokie zastosowanie w rzemiośle. Często wykorzystywany przy produkcji elementów drewnianych narzędzi stolarskich. W swojej długoletniej praktyce zetknęliśmy się kilkakrotnie z tym wyjątkowym drewnem. Wykonywaliśmy meble z drewna grabu, oraz układaliśmy podłogę która po wielu latach wygląda naprawdę dobrze. 

Bangkirai ( Shorea laevis) - drzewo to występuje w Azji. Jego wysokość dochodzi nawet do ponad pięćdziesięciu metrów. Należy do gatunku dwuskrzydlicowatych. Piękne drewno o wyjątkowej barwie. Drewno Bangkirai jest zaliczane do bardzo twardych i odpornych na zmienne warunki atmosferyczne. Jest odporne na ścieranie. Cechuje je duża gęstość co ma wpływ na zastosowanie drewna przy wykańczaniu wnętrz, oraz przy budowaniu konstrukcji na zewnątrz. Bardzo często wykorzystywane do budowy tarasów. My wykonywaliśmy z drewna Bangkirai tarasy, donice balkonowe, oraz meble łazienkowe. 

 

 

 
 

Kontakt

Telefon: 602724449

Email:   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Strona: www.marekkaczynski.pl

Scroll to top